Museopappila
Museo sijaitsee vuonna 1802 valmistuneessa uusklassisessa rakennuksessa. Museopappilan yläkerrassa on esillä talonpoikaisesineistöä ja alakerrassa kuvanveistäjä Aarre Aaltosen (1889−1980) teosten vaihtuvia näyttelyitä kahdessa huoneessa. Muilta osin pappilan alakerta on sisustettu viihtyisästi heijastelemaan aikaa 1930−50 -luvuilta.

Reppuniemen ulkomuseoalue
Reppuniemen ulkomuseoalueella on rakennuksia 1700- ja 1800-luvuilta. Rakennuksia on siirretty paikalle 1960-luvulta lähtien ja niitä on yhteensä 13. Rakennuksiin lukeutuvat asuinrakennus, riihi, saha, savusauna, luhti, tuulimylly, savupirtti, paja, niittylato, kaksi aittaa ja sotilastorppa. Ulkomuseoalue sijaitsee noin kilometrin päässä Pöytyän kirkolta.

Ulkomuseoalueella toimii lisäksi Pöytyän kesäteatteri. Tarkemmat esitystiedot löydät täältä.

Vaihtuvat näyttelyt

Ilmoitetaan myöhemmin.

Aukioloajat ja hinnat

Museo avoinna 2026 kesä-heinäkuun sunnuntait klo 13-16. Lisäksi heinäkuussa ti-la klo 12-16.
Kahvila Museopappila avoinna museon aukioloaikoina.

Pääsymaksut:
Museopappilaan aikuiset 4 €
Museopappilaan alle 15-vuotiaat ilmaiseksi

Reppuniemen ulkomuseoalueelle on vapaa pääsy heinäkuussa.

Opastukset:
Opastetut kierrokset hinnoitellaan erikseen.


Tapahtumat 2026

Ei vielä tapahtumia.


Sijainti ja yhteystiedot

Pöytyän Museopappila
Turuntie 1189
21880 PÖYTYÄ
(Pöytyän kirkolla)

Reppuniemen ulkomuseoalue
Turuntie 1047
21880 Pöytyä

Tiedustelut
Pöytyän kotiseutuyhdistys ry
Puhelin 045 114 3531 / Mar-Leena Rajala
Sähköposti: kotiseutuyhdistus.poytya@gmail.com

Katso myös
Nettisivut
Facebook @Pöytyän kotiseutuyhdistys ry


Palvelut

Kahvila Museopappila palvelee museokävijöitä museon aukioloaikojen puitteissa. Löydät kahvilan Museopappilan yhteydestä.