Heinäkuun loput tapahtumat

Aurinko ei ole tarjonnut kesään vielä erityistä lämmitystä, mutta ainakaan museoiden heinäkuun loput tapahtumat eivät jätä kylmäksi. Tutki tapahtumia alta.

Sagalunds museum, Sagalundin museo

22.7. kl. 11-17 Vaknar historien till liv på Sagalund – cyanotypi
Varje tisdag under högsäsongen 24.6–5.8 kl. 11–17 vaknar historien till liv på Sagalund – och du kan delta! På tisdag (22.7.) är det Sara Ilveskorpi och cyanotypi tur.
Varje tisdag finns arbetsuppvisningar av gästande hantverkare. Tidresatisdagens program ingår i museets inträdesbiljett och är riktat både till vuxna och barn.
Välkommen!
22.7. klo 11-17 Sagalund herää eloon – syanotypia

Joka tiistai huippusesongin ajan 24.6-5.8. klo 11-17 historia herää eloon Sagalundissa – ja sinä voit itse osallistua. Tiistaina (22.7.) vuorossa on Sara Ilveskorpi ja syanotypia.

Joka tiistai vierailevien käsityöläisten työnäytöksiä. Aikamatkatiistain ohjelma kuuluu museon sisäänpääsylipun hintaan ja on suunnattu niin aikuisille kuin lapsillekin.
Tervetuloa!
29.7. kl. 11-17 Vaknar historien till liv på Sagalund – garnfärgning
Varje tisdag under högsäsongen 24.6–5.8 kl. 11–17 vaknar historien till liv på Sagalund – och du kan delta! På tisdag (29.7.) är det Marja Launis och garnfärgning tur.
Varje tisdag finns arbetsuppvisningar av gästande hantverkare. Tidresatisdagens program ingår i museets inträdesbiljett och är riktat både till vuxna och barn.
Välkommen!
Se våra hemsidor här. Vi är också i Facebook och Instagram
29.7. klo 11-17 Sagalund herää eloon – lankojen värjäystä

Joka tiistai huippusesongin ajan 24.6-5.8. klo 11-17 historia herää eloon Sagalundissa – ja sinä voit itse osallistua. Tiistaina (29.7.) vuorossa on Marja Launis ja lankojen värjäys.

Joka tiistai vierailevien käsityöläisten työnäytöksiä. Aikamatkatiistain ohjelma kuuluu museon sisäänpääsylipun hintaan ja on suunnattu niin aikuisille kuin lapsillekin.
Tervetuloa!

Tutustu kotisivuihimme täältä. Löydät meidät myös Facebookista ja Instagramista.


Loimaan kotiseutumuseo

22.7. klo 16-18 Koulumuseo avoinna

Koulumuseo avoinna klo 16 – 18.
Osoite: Pääkirjasto, Kauppalankatu 17, 32200 Loimaa.

Tervetuloa!

22.7. klo 18 Muistojen lauluilta

Muistojen lauluilta Krekilän myllyllä klo 18 alkaen.
Osoite: Niinijoentie 316, 32410 Loimaa.

Tervetuloa nauttimaan heinäkuisesta illasta laulamisen parissa!

Lisätietoa museosta ja sen tapahtumista täältä ja Instagramista.


Korteniemen perinnetila

23.7. klo 11-17 Lasten perinnepäivä

Korteniemen perinnetilan keskikesän kohokohta on lasten perinnepäivä, jossa talkoolaiset ja perinnetilan väki järjestävät monenlaisia nonstop-työpajoja, joihin kaikilla on vapaa pääsy. Lapset pääsevät tekemään itse ja oppimaan yhdessä vanhempien ja ohjaajien kanssa.

Tänä kesänä tapahtumarikasta päivää vietetään keskiviikkona 23.7. kello 11-17. Tuvassa toimii päivän ajan lounaskahvila, josta pääsee ostamaan purtavaa nälän yllättäessä.

Kaikkeen toimintaan on vapaa pääsy!

Tervetuloa viettämään hauska päivä Korteniemen perinnetilalle!

Tutustu museoon ja sen tapahtumiin tästä.


Tervolan kotiseutumuseo

23.7. Tervolan kotiseutumuseon museokeskiviikossa Timo Heikkilä ja Aatto Ylimartimo

Klo 17 alkaen Tervolan kotisutumuseossa Timo Heikkilä ja Aatto Ylimartimo ovat puhumassa Taivalkosken voimalaitosrakentamisen vaikutuksista.

Museokeskiviikkoisin museo on avoinna kello 20 saakka ja joka viikon keskiviikkona on oma teemansa.

Tervetuloa kuuntelemaan ja osallistumaan keskusteluun!

Lisätietoa museosta ja sen toiminnasta Facebookista.


Turkansaaren ulkomuseo

24.7. klo 11 alkaen Turkansaaressa tervahaudan sytytys

Tule mukaan tunnelmoimaan, kun tervahauta sytytetään. Turkansaaressa on poltettu tervahautaa jo 1970-luvulta lähtien ja näin pidetty yllä tervaperinnettä. Päivässä on mahdollisuus kuulla lisää tervasta opastetulla kierroksella ja tutustumalla tervafilmiin. Haudan sytytystä tahdittaa hanuristi Sami Pelkonen.

  • Klo 13:00 Tervateemainen opastus
  • Hanuristi Sami Pelkonen tervahaudalla klo 13.45-14.45
  • klo 14:00 Tervahaudan sytytys
  • Tervafilmin esitystä navetassa (aikataulut tarkentuu)

Pääsyliput tervahaudan sytytykseen 2-12 €.

26.7. klo 18-21 Aikuisille suunnattu Katoavan kansanperinteen ilta -tapahtuma

Turkansaaren uusi tapahtuma on täällä. Illan ohjelmassa pääset testaamaan perinnetietoasi, kuulemaan kansanmusiikkia ja tutustumaan tervataikaan niin oppaan kuin tervaukon matkassa. Nappaa kaveri mukaan ja tule viettämään aikuisille suunnattua päihteetöntä tapahtumaa heinäkuun iltaan!

  • Klo 18:15-19:15 Ryyppymäki String Band
  • Klo 19:15-19:45 Perinnevisa
  • Klo 19:45 Elävöitetty opastus tervahaudalle

Pääsyliput tapahtumaan 9-12 €.

Lisää informaatiota museosta ja museon tapahtumista täältä, Facebookista sekä Instagramista.


Silliperinnemuseo Dikseli

26.7. klo 13 Yhteislaulutapahtuma

Tervetuloa nauttimaan musiikin yhdistävästä voimasta.

Lauantaina (26.7) klo 13 alkaen Röölän lavalla yhteislaulu -tapahtuma.

Lavalla kylän muusikot: Kaitsu, Tapsa, Ella ja Jyrki.

Tervetuloa!

Museoon ja sen muihin tapahtumiin voit perehtyä paremmin tästä sekä Facebookista.


Kauppilan umpipiha

26.7. Martan päivä

Lauantaina (26.7.) Kauppilan umpipihassa vietetään Martan päivää.

Tapahtuma on kaikille avoin Marttayhdistyksen järjestämä tapahtuma.

Osoite: Koukkelantie 240, Laitila.

Tervetuloa!

Museosta ja sen tapahtumista enemmän tästä.

Comments are closed.