Viikolla 24 (9.6.-15.6.) museoraittimuseot tarjoavat hiljaisuutta, jonka vastapainoksi useampaan kertaan musiikkia sekä tekemistä perheen pienimmille. Tutustu tarkemmin museoiden tarjontaan!
11.6. klo 17-20 Hiljaisen taiteen työpajojen näyttelyn avajaiset
12.6. klo 18 alkaen Pihasoitto: Jazz-yhtye Papat
Tervetuloa Kuokkalan museoraitin sisäpihalle Pihasoittoon! Kesän ensimmäisessä pihasoitossa esiintyvät Papat, neljän aikuisen miehen yhtye Lempäälästä ja Vesilahdelta. Kvartetissa soittavat Jorma Lehtinen (piano), Pekka Mäenpää (kontrabasso), Jari Saarnio (tenorisaksofoni) ja Seppo Virtanen (rummut).
Herrasmiesjatsia soittavan yhtye esittää jazzaten omia näkemyksiään pohjoismaisista, lähinnä suomalaisista ja ruotsalaisista kansansävelmistä.
Pihasoittoon on vapaa pääsy. Otathan huomioon, että istumapaikkoja on rajallinen määrä. Pukeutuminen sään mukaisesti! Pysäköintimahdollisuus on Villa Hakkarin pysäköintialueella.
14.6. klo 11-15 Lasten päivä
Iloinen tapahtuma kaiken ikäisille! Pihapiirissä musiikkia, Lempäälän Taideyhdistyksen lusikkanukkepaja ja piirtämispaikka, Taitokeskus Lempäälän pehmoeläinten kaulapanta/rusettipaja, sadunkerrontaa, nikkarointipaikka ja muuta toimintaa. Seppä takoo pajassa. Vapaa pääsy! Kuokkalan museoraitin museot ja Sakkola-Museo ovat avoinna. Ruokatarjoilut ja mahdollisesti osa toiminnoista maksullisia.
Pääesiintyjänä Lasten päivässä tavataan iloiset metsätontut Varpu ja Naava, jotka laulavat, laulattavat ja leikittävät mukaansatempaavassa musiikki- ja laululeikkituokiossa klo 11, 12.30 ja 14. Luonto ja metsät ovat metsätonttujen ominta ympäristöä ja niinpä laulutkin kertovat luonnosta. Mukana on sekä omia lauluja, että muutamia vanhoja tuttuja laululeikkejä. Varpulla ja Naavalla on mukanaan kitara ja haitari ja saattaapa aarrearkusta löytyä muutamia muitakin soittimia, joilla lapsetkin pääsevät kokeilemaan ”tonttuorkesterissa” soittamista.
Lue lisää museosta ja heidän tarjoamista tapahtumista täältä sekä Facebookista.
14.6. klo 10-16 Silli ja uussi peruni!
Röölän kylän odotetuin perinnetapahtuma avaa Suomen silli- ja perunakesän. Tapahtumassa on tarjolla ilmaista silliä ja uutta perunaa niin kauan kuin riittää! Tapahtumassa on erilaisia myyntikojuja ja musiikkia luomassa hyvää tunnelmaa.
Tapahtumasta vielä spesiaalimman tekee se, että Sillimuseo Dikseli täyttää tänä vuonna 15 vuotta! Röölän museot ovat avoinna ja sisäänpääsy päivän aikana 2€/henk. Alle 16v ilmaiseksi. Saariston Naiset näyttely jatkuu museossa. Myllymuseossa Paul Bruk camera art LÖYTÖMATKA näyttely.
Lue lisää tapahtumasta täältä.
Museoon ja sen muihin tapahtumiin voit perehtyä paremmin tästä ja Facebookista.
15.6. klo 11-15 Luonnonkukkien päivä ja puskasoitto
Klo 11 opastettu retki Telkkämäen kukkaloistoon, jossa oppaina Pohjois-Savon ELY-keskuksen asiantuntijat. Valtakunnallisen tapahtumanpäivän teemalaji on harakankello. Retki kulkee helpoissa maastoissa Telkkämäen pihan lähistöllä. Maasto ei kuitenkaan ole esteetön. Vapaa pääsy.
Klo 12 perinteinen Telkkämäen Puskasoitto kokoaa yhteen alueen kansanmuusikoita. Tapahtuman nimen mukaisesti musiikkia voi kuulla niin puskassa, pirtissä kuin huussin nurkallakin. Kaavin pitäjäseura ry tarjoaa kahvit. Vapaa pääsy.
Perehdy paremmin museoon ja sen tapahtumiin tästä sekä Facebookista.
15.6. klo 10-17 Kesänäyttelyn avajaiset
Lapinlahden Ala-pitkällä sijaitseva Suomen Asutusmuseo avaa jälleen ovensa kesäksi sunnuntaina 15.6. klo 10!
Tule tutustumaan puimalakahviossa avautuvaan näyttelyyn ”Esine, jonka toin mukanani”.
Tulgua terveh! Tervetuloa!
Tutustu museoon ja sen järjestämiin tapahtumiin tästä, Instagramista tai Facebookista.
Comments are closed.